سرپرست دفتر اقتصاد مسکن:

اراضی قانون جهش تولید مسکن به ۲۲۶ هزار متقاضی واگذار شد

یکشنبه 18 تیرماه 1402
اراضی قانون جهش تولید مسکن به ۲۲۶ هزار متقاضی واگذار شد
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به باز بودن سامانه سمن برای ثبت از واجدین شرایط طرح جوانی جمعیت از واگذاری زمین به ۲۲۶ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن امروز ۱۷ تیر در برنامه میز اقتصاد با موضوع واگذاری زمین به مشمولان قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: در سه ماه گذشته سامانه طرح جوانی جمعیت راه اندازی شد و ثبت‌نام، پالایش متقاضیان طرح جوانی جمعیت برای واگذاری زمین در حال انجام است. طبق تازه‌ترین آمارها، یکصد هزار نفر در سامانه طرح جوانی جمعیت ثبت‌نام کردند که حدود ۷۰ هزار نفر واجد شرایط بودند. برنامه ریزی شده است تا برای تمامی افرادی که تاکنون برای واگذاری زمین ثبت نام کرده اند تا پایان سال زمین واگذار شود. 

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن ادامه داد: هم اینک به حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر از متقاضیان طرح جوانی جمعیت زمین واگذار شده است که ۷ هزار و ۴۷۹ هزار در ایام غدیر تحت عنوان پویش غدیر به واجدان شرایط واگذار شد. همچنین بناست تا در هفته دولت تعداد دیگری از متقاضیان طرح جوانی جمعیت و تا پایان سال جاری تمامی ۷۰ هزار نفری که واجد شرایط شناخته شده اند از این طریق صاحب زمین شوند. 

متقاضیان در سامانه سمن برای طرح جوانی جمعیت ثبت‌نام کنند

نوروزی توضیح داد: متقاضیان واگذاری زمین به خانوارهای طرح جوانی جمعیت می توانند به سایت سمن بخش طرح جوانی جمعیت و قانون تعالی خانواده مراجعه و ثبت نام کنند.

وی در بیان ویژگی های متقاضیان طرح جوانی جمعیت گفت: متقاضیان بهره مندی از این طرح باید فرزند سوم و یا بیشتر آنها بعد از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشد. همچنین این متقاضیان باید در شهرهایی زندگی کنند که نرخ باروری در آنها ۲.۵ و کمتر باشد. متقاضیان چنانچه این دو ویژگی را داشته باشند وزارت راه و شهرسازی متعهد است تا مطابق قانون در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت به این افراد زمین واگذار کند. 

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن ادامه داد: چنانچه متقاضیانی وجود داشته باشند که در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کنند و فرزند سوم آنها بعد از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به دنیا آمده است می توانند متقاضی واگذاری زمین باشند. اما امکان واگذاری زمین در همان شهر وجود ندارد و می توان در شهرک ها  و شهرهای جدید پیرامون همان شهر به متقاضیانی که این شرایط را دارند زمین واگذار کنیم. 

نوروزی تصریح کرد: طبق قانون ما باید در شهرها و روستاهای معین شده به متقاضیان واجد شرایط زمین واگذار کنیم. شرایط بدین نحو است که زمین به متقاضیان واگذار می شود و بعد از آنکه در زمین واگذار شده مسکن ساخته شده، زمین به صورت قطعی به آنها واگذار خواهد شد. 

هزینه زمین در طرح جوانی جمعیت رایگان است

به گفته وی، در این طرح هزینه زمین رایگان است و فقط هزینه آماده سازی از متقاضیان واجدشرایط اخذ می‌شود. 

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن گفت: اخذ هزینه زمین به این شیوه است که بعد از ساخت دو سال تنفس داده می شود و بعد از دو سال، هزینه زمین به شکل اقساط در هشت سال از این اقشار اخذ خواهد شد. 

نوروزی در خصوص هزینه زمین طرح جوانی جمعیت گفت: هزینه آماده سازی زمین در قانون طرح جوانی جمعیت میانگین ۲۰۰ میلیون تومان است که در طی ۸ سال از متقاضیان اخذ می شود. 

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی در کنار اجرای قانون طرح جوانی جمعیت، قانون جهش تولید مسکن را نیز برای اجرا در برنامه قرار داده است که افراد بیشتری مشمول این قانون خواهند بود. 

 زمین به ۲۲۶ هزار متقاضی نهضت ملی در قانون جهش تولید مسکن واگذار شد

نوروزی ادامه داد: تاکنون به ۲۲۶ هزار نفر از افرادی که از طریق قانون جهش تولید مسکن ثبت نام کردند و واجد شرایط بودند زمین برای احداث مسکن واگذار شده است و در سراسر کشور است. 

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن واگذاری زمین به افراد واجد شرایط در تمامی نقاط کشور و همچنین اجرای قانون جهش تولید مسکن را راهکاری برای کاهش قیمت مسکن و تامین مسکن خانوار برشمرد. 

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی هرجایی که زمین بتواند تهیه کند به واجدان شرایط واگذار می‌کند تا به شکل یک طبقه حیاط‌دار احداث کنند. اینکار با هدف ایجاد انگیزه برای  فرزندآوری است. 

میانگین متراژ واحدهای نهضت ملی ۸۰ متر است

نوروزی همچنین میانگین متراژ واحدهای نهضت ملی مسکن را ۸۰ متر عنوان کرد و توضیح داد: طبق دستورالعمل، اگر قیمت زمین زیر یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان باشد به یک خانوار و اگر بالای این میزان باشد به دو خانوار واگذار خواهد شد.

سرپرست  دفتر اقتصاد مسکن استان‌های تهران، قزوین، اردبیل، زنجان، شاهرود، لرستان، گیلان و قم را از نظر اجرای قانون جوانی جمعیت و واگذاری زمین عقب تر از سایر استان ها برشمرد و افزود:در استان‌های یزد، هرمزگان و خوزستان میزان واگذاری زمین برای اجرای طرح جوانی جمعیت، روند مناسبی دارد. 

نوروزی گفت: عموم استانداران همراه هستند و تیم بازرسی وزارتخانه در استان ها فعال است. 

وی ادامه داد: در دو ماه آینده با تاکید رییس جمهوری  و میزان استقبال مردم، اجرای قانون جهش تولید مسکن و طرح جوانی جمعیت رشد قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت.

http://news.mrud.ir 

۱۸ تیر ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.