وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

تلاش برای کنترل بازار مسکن/ بحران کمبود زمین با تأمین ۵۰ هزار هکتار، نداریم

تلاش برای کنترل بازار مسکن/ بحران کمبود زمین با تأمین ۵۰ هزار هکتار، نداریم
وزیر راه و شهرسازی در پی سفر دو روزه به استان فارس از تحویل ۳۰ هزار قطعه زمین نهضت ملی مسکن در فارس و حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در دست ساخت در سراسر کشور خبر داد و گفت: تلاش برای کنترل قیمت بازار در بخش مسکن ادامه دارد و در این راستا نرخ رشد ساخت مسکن که سال گذشته منفی بوده به مثبت چهار رسیده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مهردادبذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم واگذاری واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در شهر صدرا شیراز گفت: امروز در استان فارس عملیات آماده سازی و تحویل واحدهایی که به اتمام رسیده، با حضور ریاست محترم جمهور انجام شد.
بذرپاش با بیان اینکه امروز ۱۰ هزار و ۲۰۰ واحد در قالب مسکن روستایی واگذار می‌شوند، افزود: طرح نهضت ملی در قالب مسکن روستایی، شهری، بافت فرسوده و خود مالک اجرا می‌شود.
آغاز عملیات اجرایی ۵۵ هزار واحد مسکن ملی در فارس
وی همچنین  با اعلام عملیات اجرایی ۵۵ هزار واحد مسکن ملی در فارس، افزود: در این راستا در حوزه تامین زمین بیش از ۴ هزار هکتار در قالب ۴ شهرک جدید تامین شده و در عملیات ساخت زمین مسکن ملی قرار گرفته است که ظرف دو ماه آینده آن‌ها هم در مدار قرار خواهد گرفت.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در طرح مسکن مهر حدود ۸ هزار هکتار زمین در کل کشور تأمین شد اما امروز در دولت سیزدهم ۸ هزار هکتار زمین فقط برای استان فارس است که ظرف دو ماه آینده تأمین زمین خواهد شد و در کل کشور بیش از ۵۰ هزار هکتار زمین تامین شده است لذا بحران کمبود زمین نداریم.
تحویل ۳۰ هزار قطعه زمین نهضت ملی مسکن در فارس
وی یادآور شد: امروز عملیات تحویل ۳۰ هزار قطعه زمین نهضت ملی مسکن در فارس با حضور رئیس جمهور انجام شد که حدود ۲۴ هزار قطعه آن شهری و ۶ هزار قطعه روستایی بوده است.
بذرپاش همچنین با اشاره به بازدید روز گذشته از این طرح گفت: عملیات آماده‌سازی زمین‌ها در یکی از روستاهای اطراف شهر شیراز آغاز شد که سهم استان فارس ۳۰ هزار قطعه زمین است و در آینده تأمین خواهد شد اما در کل کشور ۵۰۰ هزار هکتار زمین در حوزه روستایی برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است که به همین میزان هم در سال آینده این مقدار تأمین زمین رخ خواهد داد بنابراین در مجموع یک میلیون قطعه زمین روستایی در برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است.
حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در دست ساخت در سراسر کشور
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مجموعا در کل کشور حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب روستایی، شهری، بافت فرسوده و خود مالکی در حوزه عملیات نهضت ملی در دست ساخت داریم که با سرعت در حال افزایش است.
بذرپاش در پایان ابراز امیدواری کرد: از این به بعد تمرکز ویژه در حوزه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن داریم که بتوانیم امسال و ۶ ماه ابتدایی سال آینده میزان ساخت واحدهای مسکونی را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.
رسیدن نرخ رشد مسکن به مثبت ۴ 

بذرپاش با بیان اینکه به گواه مرکز آمار ایران، نرخ رشدساخت مسکن و ساختمان در بهار پارسال منفی بود در حال که امسال به مثبت چهار رسیده است، یکی از سیاست های وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت زمین و مسکن را عرضه بیشتر دانست و گفت: در همه کالاها از جمله زمین و مسکن هرچه عرضه بیشتر باشد قیمت کنترل شده‌تر خواهد بود.

تلاش برای کنترل قیمت بازار در بخش مسکن

وی با بیان اینکه ‌در هشت سال قبل از دولت سیزدهم انباشتگی تقاضا در بخش مسکن داشتیم و به گواه آمارها عرضه حداقل بود، پیک قیمتی را تجربه کردیم که این یک اتفاق ناگوار بود، گفت: همه تلاش خود را می‌کنیم که هم در بخش زمین، هم در بخش الحاق به محدوده های شهری، هم در بخش روستایی عرضه قابل توجهی داشته باشیم تا در کنار پاسخ به متقاضیان، قیمت بازار را هم کنترل کنیم.

۲۲ مهر ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.