مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی:

۶ هزار بنگاه معاملاتی املاک در آذربایجان غربی توسط بازرسان مسکن نظارت می‌شوند

یکشنبه 25 تیرماه 1402
۶ هزار بنگاه معاملاتی املاک در آذربایجان غربی توسط بازرسان مسکن نظارت می‌شوند
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر ۶ هزار بنگاه مشاور املاک در سطح استان آذربایجان غربی در حال فعالیت هستند که این صنف توسط بازرسان مسکن نظارت می‌شوند و روند بازرسی ها آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (آذربایجان غربی)، سید محسن حمزه لو  مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی؛ در جلسه ساماندهی املاک  مسکن که به ریاست دادستان مرکز استان برگزار شد، اظهار داشت: عزم مسوولان ساماندهی حوزه مسکن بوده و در سطح استان بازرسان مسکن و نمایندگان دستگاه های مربوطه اقدام به نظارت بر عملکرد بنگاه های مشاور املاک می کنند.

وی با اشاره به اهمیت نظارت بر بازار مسکن، اظهار داشت: هر ۱۵ روز یک بار گزارش جمع بندی نظارت های حوزه مسکن در جلسه شورای مسکن استان به ریاست استاندار آذربایجان غربی اعلام می گردد و به تبع آن نیز هر ماه یک بار این گزارشات جمع بندی شده، در جلسه شورایعالی مسکن کشور به ریاست، رییس جمهور بررسی می شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: روند نظارت و بازرسی های حوزه مسکن به صورت کاملا برنامه ریزی شده انجام می گیرد چرا که یکی از سیاست های جدی دولت ساماندهی حوزه مسکن است.

حمزه لو ادامه داد: اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای ساماندهی بازار مسکن در کل کشور بوده و در این راستا ٢٠٣ هزار واحد مسکونی در سطح استان ساخته می شود و در بخش تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن نیز این استان ۲.۵ برابر ظرفیت اسمی زمین تامین کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ارتقای کیفیت زندگی در اولویت توسعه شهری است، افزود: طرح جامع شهر ارومیه مشکل چندین ساله تعاونی های مسکن ارومیه با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت را مرتفع کرد و در همین راستا یک هزار و ۲۵۰ هکتار زمین به محدوده شهری الحاق شده است.

وی تاکید کرد: در سال‌های گذشته برخی از تعاونی های مسکن به عناوین گوناگون اقدام به خرید، تفکیک و واگذاری های زمین‌های مسکونی کرده که این امر مشکلات عدیده‌ای برای مردم ایجاد کرده‌ که اقدامات لازم و قانونی برای رفع مشکل انجام و برخورد با متخلفان با جدیت و تا حصول نتیجه انجام می‌گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان غربی نیز در این جلسه، گفت: یک سوم پرونده های ورودی به محاکم قضایی مربوط به حوزه املاک است و وضعیت نابسامان بازار املاک و مسکن، افزایش بی رویه قیمت ها،  عدم اطلاع مردم،  سودجویی فرصت طلبان و افزایش کلاهبرداری ها باعث افزایش مشکلات زیادی در این بخش شده است. 

حسین مجیدی با هشدار جدی به اینکه وضعیت بازار خرید و فروش املاک و مسکن نابسامان است، گفت: تمامی قراردادها و مبایعه نامه ها باید در سامانه های ویژه مسکن ثبت شود و بر اساس قانون در هر مشاور املاکی رفتار مجرمانه‌ای اتفاق بیفتد به طور حتم با آن برخورد شده و بنگاهی املاک غیرمجاز و بدون پروانه پلمب خواهد شد.

جلال تقی دخت معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی، نیز در این جلسه گفت: ۵ تیم متشکل از ۴۰ ناظر، بازرسی های مشترک از ۳ هزار بنگاه معاملات املاک در سطح  شهرستان ارومیه را انجام می دهند و باید طی ۲ هفته تمام ۳ هزار مشاور املاک سطح شهرستان ارومیه تحت نظارت و بازرسی قرار گیرند.

۲۵ تیر ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.