وزیر راه و شهرسازی:

انتظار ده ساله متقاضیان مسکن مهر به پایان رسید

انتظار ده ساله متقاضیان مسکن مهر به پایان رسید
وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه به دنبال کاهش قیمت مصالح اصلی ساختمان یعنی فولاد و سیمان است هستیم، گفت: طی مذاکرات انجام شده با وزارت صمت مقرر شد، وزارت صمت مسئول این موضوع شود تا سیمان و فولاد با قیمت مناسب در اختیار پروژه نهضت ملی قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز ۶ مهر در حاشیه افتتاح ۱۰هزار واحد مسکونی شهر پردیس، گفت: یکی از موضوعات در دستور کار در کلان پروژه مسکن مردم که در کنار طرح نهضت ملی مسکن در حال ‌پیگیری است به اتمام رسیدن باقی‌مانده‌های مسکن مهر از گذشته است.  ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده بود که دولت سیزدهم تکمیل آنها را آغاز کرد. در حالیکه هیچ آورده و بودجه‌ای نیز در کار نبود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم متعهد است تا تمام ظرفیت‌های موجود برای اتمام این پروژه به کار گیرد، افزود: برای برخی از متقاضیانی که بیش‌از ۱۰ سال در انتظار تحویل واحد مسکونی خود هستند در آینده نزدیک این انتظار به پایان می‌رسد.

به گفته بذرپاش، امروز با تحویل ۱۰ هزار واحد پردیس در مجموع یکصدهزار مسکن مهر به پایان رسید و ۱۴۰ هزار واحد دیگر مسکن مهر باقی‌مانده نیز در دستور کار است که تا پایان همین دولت تکمیل و تحویل می‌شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم همچنین آماری از واحدهای باقیمانده مسکن مهر در شهرهای جدید ارایه کرد و گفت: در شهرهای جدید حدود ۶۰ هزار واحد مسکونی مهر باقی مانده که از این تعداد ۳۰ هزار واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شد و ۱۲ هزار واحد دیگر نیز تا پایان سال تحویل داده خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تعدادی از واحدهای مسکونی هم در حال آماده‌سازی بودند که مشکلاتی با تعاونی‌ها داشتند و قرارداد مناسبی منعقد نشد، به همین دلیل پروژها نیمه‌کاره رها شد اما تکمیل و رفع مشکلات آنها در برنامه است.

وی توضیح داد: هم‌اکنون بیش‌از یک میلیون و ۷۵۹ هزار مسکن نهضت ملی در دستور کار قرار دارد که این رقم در حال افزایش است. 

۵۰۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با اهدای زمین و تسهیلات مردم می‌توانند با سبک و سلیقه خودشان واحدهای مسکونی را بسازند و در حوزه روستایی نیز تصمیماتی گرفته شده که تا پایان سال‌جاری ۵۰۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار کنند و قیمت تمام شده واحدهای مسکونی در شهرها متفاوت است.

وی گفت: به دستور رئیس‌جمهور نهضتی در خصوص کاهش قیمت تمام شده مسکن در دستور کار وزارتخانه قرار داد که با همراهی دیگر اعضای دولت کمیته‌ای ویژه این موضوع تشکیل شد تا قیمت اجزای مختلف مصالح را کاهش دهیم.

بذرپاش با اعلام اینکه مصالح اصلی ساختمان فولاد و سپس سیمان است که در تلاش هستیم تا قیمت این مصالح کاهش یابد، افزود: مذاکراتی با وزارت صمت انجام و مقرر شد، وزارت صمت مسئول این پروژه شود تا سیمان و فولاد با قیمت مناسب در اختیار پروژه نهضت ملی قرار بگیرد که قطعا اثر مناسبی در قیمت خواهد داشت.

بذرپاش افزود: یکی از آسیب‌شناسی‌هایی که انجام شد این بود که فولاد و سیمان با عرضه در بورس کالا با افزایش قیمت روبه رو شد. این که سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و این بورس چگونه تشکیل شده است را  در روزهای آتی توضیح می‌دهم.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: قطعا سهام‌داران این مجموعه میلی به کاهش قیمت نخواهند داشت و ما نمی‌توانیم سرنوشت مردم را به این موضوع گره بزنیم و البته بعضی از دوستان اظهار کردند که بورس کالا اگر باشد باید قیمت پایه آن مدیریت شود و از الگوی مناسبی تبعیت کند.

۱۵ مهر ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.