رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران:

صدور پایان کار ساختمانی بر اساس برچسب انرژی در همکاری با شهرداری‌ها اجرایی می‌شود

یکشنبه 15 مردادماه 1402
صدور پایان کار ساختمانی بر اساس برچسب انرژی در همکاری با شهرداری‌ها اجرایی می‌شود
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید بر اینکهاجرای مبحث ١٩ باید برای ساخت ساختمان ها اجباری شود گفت: باید برای ساختمان ها بر اساس برچسب انرژی گواهی پایان کار صادر شود که این اقدام به زودی همکاری شهرداری‌ها به اجرا می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی کریمی آنچه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه صنعت ساختمان در گفتگو با خبرنگاران گفت:  یکی از مشکلات در ساختمان سازی این است که با وجود تمام پیشرفت ‌ها، صرفه جویی انرژی افزایش عمر و صنعتی سازی حاصل نشده است. اخیرا رییس مجلس اعلام کرد که بالای ١٠٠ میلیارد دلار هدر رفت انرژی در صنعت ساختمان و حمل و نقل داریم از این رو بسیار خوب است که در کنار معرفی فناوریهای روز کارگاه‌هایی برگزار شود تا دست اندر کاران صنعت ساختمان با این موضوعات در زمینه نگهداشت ساختمان و صرفه جویی انرژی آشنا شوند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه در ساخت و ساز ساختمان رویکرد ما استفاده از استانداردهای اجباری بوده است، گفت: درباره صرفه‌جویی انرژی در ساختمان، مبحث ١٩ طی سال های اخیر مورد بازنگری کلی قرار گرفت و ساختمان‌ها از لحاظ صرفه جویی به چند دسته تقسیم می‌شوند و اصرار ما بر اجرای مبحث ١٩ است که به ساختمان ها بر اساس برچسب انرژی گواهی پایان کار صادر شود که این اقدام به زودی همکاری شهرداری‌ها به اجرا می‌رسد.

رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه صدور پایان کار ساختمانی باید منوط به صدور شناسنامه فنی و ملکی و همچنین پروانه ساخت منوط بر معرفی مجری ذی صلاح باشد، ادامه داد: شناسنامه فنی و ملکی بر اساس مراحل پیشرفت فیزیکی ساختمان تکمیل می‌شود که هنوز به اجرا نرسیده و از سوی دیگر برخی از احداث ساختمان‌ها بدون مجری ذی صلاح پیش می‌رود و همین موضوع مشکلاتی ایجاد کرده از این رو سازمان نظام مهندسی آمادگی این را دارد که مجری ذی صلاح را معرفی کند.  

کریمی آنچه همچنین درباره هزینه ساخت ساختمان و هزینه خدمات نظام مهندسی گفت: براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه هزینه ساخت متر مربع ساختمان با احتساب تعدیلات ۵ تا ٧ میلیون تومان است که این ارقام واقعی نیستند و ارقام بسیار بیشتر از این هستند به طوریکه براساس استعلام از انجمن انبوه سازان که هزینه‌های اعلام شده از سوی این انجمن جزو ساخت ساختمان‌های لوکس نیست، حداقل هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان ١٢ میلیون تومان است که این عدد برای ساخت ساختمان نهضت ملی مسکن حدود ٨ میلیون تومان است. هزینه خدمات مهندسی هم برمبنای تعدیلات سنواتی از سوی سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود و سازمان نظام مهندسی در این باره تصمیمی نمی گیرد.

۱۵ اَمرداد ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.