مصالح به کار رفته در ساختمان ۵۳ درصد هزینه کل ساخت است

هزینه کل مصالح در ساخت هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان

هزینه کل مصالح در ساخت هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان
برآوردها نشان می دهد که هزینه کل مصالح در ساخت هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان است که شامل ۵۳ درصد هزینه کل ساخت می شود و این موضوع بر ضرورت کاهش قیمت مصالح ساختمانی فولاد و سیمان برای اجرای طرح کلان دولت سیزدهم در بخش مسکن که هزینه زمین آن به صفر رسیده است، تأکید دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، برآوردها در خصوص تعیین سهم هزینه‌ها از جمله هزینه مصالح، هزینه دستمزد بدون سود پیمانکار و هزینه‌های غیرساختمانی بدون احتساب قیمت زمین،  اعلام شد.

بنابر این گزارش، سهم هزینه‌ها در قیمت تمام شده ساخت بدون قیمت زمین محاسبه شده است. این بررسی، شامل شاخص‌های هزینه مصالح (سیمان، فولاد، سایر مصالح)، هزینه دستمزد (بدون سود پیمانکار) و هزینه‌های غیرساختمانی (بیمه کارگران ساختمانی، بیمه پیمانکاری، مالیات ساخت، پروانه ساختمانی، هزینه خدمات مهندسی، مالیات بر ارزش افزوده و سود پیمانکار) است.  

این گزارش حاکی است که میانگین هزینه ساخت یک مترمربع واحد مسکونی را اگر ۹ میلیون و ۸۰۷ هزار و ۵۱۹ تومان در نظر گرفته شود از این مقدار، هزینه مصالح در مجموع برای هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان، هزینه دستمزد بدون سود پیمانکار برای هر مترمربع ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان و هزینه های غیر ساختمانی شامل بیمه ها، پروانه ساخت، خدمات مهندسی، مالیات بر ارزش افزوده و سود پیمانکار برای هر مترمربع معادل ۲ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۵۱۹ تومان است. بر این اساس سهم هزینه کل مصالح به کار رفته در ساختمان ۵۳ درصد هزینه کل، هزینه دستمزد ۲۳ درصد و هزینه غیرساختمانی شامل ۲۵ درصد از کل هزینه‌هایی است که در ساخت مسکن هزینه می‌شود.

هزینه کل مصالح در ساخت هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان

بر اساس بررسی انجام شده، هزینه سایر مصالح ساختمانی در ساخت یک واحد مسکونی به غیر از سیمان و فولاد ۳۶ درصد، هزینه دستمزد بدون سود پیمانکار ۲۳ درصد، هزینه فولاد ۱۴ درصد، مالیات ساخت ۸ درصد، مالیات بر ارزش افزوده ۷ درصد، بیمه پیمانکاری ۶ درصد، سود پیمانکار ۳ درصد، بیمه کارگران ساختمانی ۲ درصد، پروانه ساختمانی ۲ درصد، هزینه خدمات مهندسی یک درصد را شامل می‌شود.

هزینه کل مصالح در ساخت هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان

وزارت راه و شهرسازی تلاش کرده است تا برای ساخت مسکن، زمین موردنیاز طرح نهضت ملی مسکن را تهیه کند. بر اساس اعلام مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی تاکنون ۵۰ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده و کار ساخت یک میلیون و ۷۶۰ هزار واحد نیز آغاز شده است. وزارت راه و شهرسازی اخیرا به منظور تسریع در اجرای طرح نهضت ملی مسکن و قانون مصوب مجلس تلاش دارد تا سایر وزارتخانه‌ها را که طبق قانون مکلف به تسهیلگری در ساخت مسکن هستند با خود برای تحقق هدف کلان دولت همراه کند. تاکید وزیر راه و شهرسازی بر اجرای قانون ماده ۱۳ قانون جهش تولید مسکن است که در آن وزارت صمت و وزارت اقتصاد نیز تکالیفی را برای اجرای بهینه نهضت ملی مسکن برعهده دارند.

طبق ماده ۱۳ قانون جهش تولید مسکن که به موضوع مصالح ساختمانی پرداخته است، تکالیفی برای سه وزارتخانه راه و شهرسازی، وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت صمت مکلف هستند تا نسب به تامین مصالح ساختمانی اقدام کنند. در این ماده قانونی، تاکید شده است که وزارت اقتصاد مکلف است تا به منظور پوشش خطرپذیری سات مسکن، امکان پیش‌خرید و سایر ابزارهای پوشش خطرپذیری خرید مصالح ساختمانی صرفا فولاد و سیمان را در بوس کالا فراهم کند.

در تبصره یک این قانون نیز، وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت مکلف شده‌اند تا آیین‌نامه مربوط به نحوه تامین مصالح ساختمانی فولاد و سیمان را برای طرح های مسکن حمایتی با حذف واسطه تهیه کرده و به تصویب هیات وزیران برسانند. همچنین تبصره ۲ این قانون، وزارت اقتصاد و امور دارایی را مکلف کرده است تا امکان خرید مصالح ساختمانی از بورس را برای سازندگان مسکن حمایتی با معرفی وزارت راه و شهرسازی فراهم کند.

در هفته‌های گذشته نیز تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اظهار نظرهایی مختلف خواستار تامین کم هزینه‌تر مصالح ساختمانی فولاد و سیمان برای سازندگان نهضت ملی مسکن شدند تا نهضت کاهش قیمت تمام شده مسکن که شعار دولت سیزدهم است محقق شود. 

 
۱۵ مهر ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.