مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران:

تخصیص ۲۵ درصد تسهیلات ارزان‌قیمت بخش مسکن به بافت فرسوده پیگیری می‌شود

تخصیص ۲۵ درصد تسهیلات ارزان‌قیمت بخش مسکن به بافت فرسوده پیگیری می‌شود
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام پیگری تخصیص 25 درصد تسهیلات ارزان‌قیمت بخش مسکن به بافت فرسوده، تاکید کرد: همه حقوق مردم در بازآفرینی‌های شهری باید رعایت شود و برابر قانون دستگاه‌ها مکلف به همکاری هستند، این حق مردم است که از تخفیف برخوردار شوند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران روز چهارشنبه در هفتمین جلسه ستاد باز آفرینی شهری پایدار استان گیلان در رشت، معابر خاکی را بدترین چهره محرومیت در شهرها دانست و  گفت: در دولت مردمی سیزدهم به دنبال آن هستیم در محدوده‌های هدف معابر خاکی برچیده شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار تصریح کرد: در کل کشور ۲۰ درصد سطح شهرها و بیش از ۳۰ درصد جمعیت شهری متاثر از تصمیمات ستاد بازآفرینی شهری است؛ طبق قانون این ستاد تشکیل شد تا دستگاه‌ها در کنارهم، هم‌افزایی در منابع و مدیریت و مدیریت یکپارچه ای با محوریت استاندار داشته باشند و کار مردم در مناطق فرسوده با سرعت بیشتری انجام شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه در بافت فرسوده مردم به هر دلیلی مانند گذشت زمان و فرسودگی بنا، بد مسکن شده‌اند افزود: اهمیت ستاد بازآفرینی بسیار فراتر از تصور است و در کنار حفظ جان، ساخت مسکن را نیز باید مد نظر قرار دهند؛ به طور متوسط در کشور هر بنای فرسوده که تخریب می‌شود سه واحد ساخته می‌شود و این به معنای تامین بخش عمده‌ای از نیاز مسکن کشور از این طریق است.

وی تصریح کرد: با اجرای سیاست‌های بازآفرینی شهری، معابر تعریض شده و فضا برای خدمات و بازگشایی فراهم می‌شود؛ ورود و خروج آمبولانس‌ها، آتش‌نشانی، خودروهای امدادی و خدمات شهری تسهیل شده و هدف بعدی ارتقاء قابلیت زیست‌پذیری شهرها و کیفیت زندگی شهروندان محدوده‌های هدف خواهد بود.

رئیس هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه در بافت فرسوده مشکل نوسازی مسکن و در حاشیه‌ها مشکل دستگاه‌های خدمات‌رسان و وجود معابر خاکی است که در این ستاد باید بررسی و حل شود، گفت: تمامی حقوق مردم که در قوانین و اسناد بالادست در خصوص نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده شهری آمده باید رعایت شود و شهرداری‌ها مکلف هستند همکاری و مشارکت لازم را در این زمینه داشته باشند. این حق مردم است که از تخفیف برخوردار شوند و طبق قانون شهرداری‌ها مکلف به تخفیف ۵۰ درصدی در صدور پروانه و تراکم ساخت برای محلات هدف مصوب هستند. شهرداری‌ها می‌توانند سقف تخفیفات را ۱۰۰ درصد هم در نظر بگیرند و معادل آن را از دولت دریافت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در سطح کشور شهرداری‌ها و شورای شهر با نگاه مثبت به این قضیه ورود کنند و با اخذ مصوبه شورای شهر این تخفیف را صددرصد در نظر گرفته و روند صدور پروانه را به یک ماه کاهش دهند. این بزرگترین تشویق برای مردم و جامعه هدف نوسازی است که بافت فرسوده خود را نوسازی کنند.

آئینی یادآور شد: دستگاه‌های خدمات‌رسان مکلف هستند قبل از نوسازی انشعابات را محفوظ بدارد و انشعابات اضافه شده را بعد از نوسازی خارج از نوبت برقرار کنند. این مساعدت‌ها می‌تواند موجب شود سازنده برای ساخت و سرمایه گذاری در بافت‌های فرسوده تشویق شوند.

تخصیص ۲۵ درصد تسهیلات ارزان‌قیمت بخش مسکن به بافت فرسوده پیگیری می‌شود

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار حق بعدی مردم در محدوده‌های هدف را برخورداری از تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی اعلام کرد و افزود: ۲۵ درصد تسهیلات ارزان‌قیمت بخش مسکن باید به بافت فرسوده تعلق گیرد و ما این مساله را پیگیری می‌کنیم. در بافت فرسوده محدودیتی برای استفاده از تسهیلات نهضت ملی وجود ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در بخش اسکان موقت نیز در استان گیلان و شهر رشت وزارت راه و شهرسازی، ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات ودیعه مسکن به صورت قرض‌الحسنه برای منازل مسکونی که تمایل به جابجایی دارند پرداخت می‌کند. در بسته کلید به کلید نیز طبق مصوبه قانون (بند ث تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۲) دولت اراضی ملی و یا واحد مسکونی نوساز را می‌تواند با مردم در بافت فرسوده معاوضه و تهاتر و یا با ۴۰ درصد تخفیف واگذار کند.

رئیس هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در اقدامی جهادی با کمک شهرداری‌ها و زیر نظر استانداری بزودی برنامه جهاد تبیین را راه‌اندازی خواهد کرد و با مراجعه خانه به خانه بصورت چهره به چهره در بافت‌های فرسوده، این بسته‌ها را برای نوسازی واحدهای مسکونی ناپایدار تبیین و تشریح خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید کرد: این ظرفیت که شهرداران اراضی ملی را در حریم شهرها شناسایی و به بافت فرسوده اختصاص دهند، در قانون دیده شده است و این موضوع می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی برای شهرها باشد و به باز آفرینی شهری کمک کند.

۲۹ مهر ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.