معاون وزیر راه و شهرسازی:

صدور پروانه‌ ساختمانی در بافت‌های فرسوده در استان زنجان توسط شهرداران تسریع شود

دوشنبه 26 تیرماه 1402
صدور پروانه‌ ساختمانی در بافت‌های فرسوده در استان زنجان توسط شهرداران تسریع شود
معاون وزیر راه و شهرسازی، بر لزوم تسریع درصدور پروانه‌ ساختمانی در بافت‌های فرسوده در استان زنجان توسط شهرداران تاکید کرد و گفت: با این کارعلاوه بر اینکه حجم تولید مسکن بالا می‌رود تعداد واحدهای مسکونی مقاوم هم زیاد می شود و این مهم افزایش کیفیت زندگی شهری را به دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (زنجان)،محمد آئینی روز شنبه درنشست با شهرداران در محل استانداری زنجان، به نقش بسیار مهم شهرداری ها در محلات بافت فرسود اشاره کرد و گفت: شهرداری ها در شتاب بخشی به نوسازی بافت های فرسوده نقش بسیار مهمی دارند. 

وی اظهار کرد: باید گفتمان بهتری اتفاق بیتد تا بتوانیم شاهد افزایش نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی و محلات فرسوده باشیم. 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سهمیه هایی که در خصوص صدور پروانه ساختمانی واحدهای مسکونی در بافت فرسوده برای شهرداری ها در چهار شهرستان زنجان،ابهر،خرمدره و قیدار پیش بینی شده مدیریت و تلاش لازم مد نظر قرارگیرد. 

آئینی تاکید کرد: ساکنین در محلات بافت فرسوده به تنهایی توانایی لازم برای نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده خود را ندارند و از سوی دیگر سازندگان، توسعه‌گران و سرمایه‌گذاران هم رغبتی برای حضور در این بافت ها ندارند بنابراین باید بسته های تشویقی در این خصوص اتفاق بیفتد.  

 وی بر لزوم تسریع درصدور پروانه‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده در استان توسط شهرداران تاکید کرد و گفت: با این کارعلاوه بر اینکه حجم تولید مسکن بالا می‌رود تعداد واحدهای مسکونی مقاوم هم زیاد می شود و این مهم افزایش کیفیت زندگی شهری را به دنبال دارد. 

معاون وزیر راه و شهرسازی، اظهار کرد: برای نخستین بار با پیگیری و پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و همکاری وزارت میراث فرهنگی و تصویب شورای پول و اعتبار، اعطای تسهیلات مرمت و مقاوم سازی برای بناهای مسکونی و غیرمسکونی در بافت‌های تاریخی تصویب شد و به زودی دستورالعمل اجرایی آن ابلاغ می‌شود.

آئینی تاکید کرد: میزان تسهیلات برای نوسازی بناها در بافت‌های تاریخی در کلان شهرها ۳۲۰ میلیون، مراکز استان‌ها ۲۸۰ میلیون، در سایر شهرها ۲۴۰ میلیون و روستاهای دارای بافت بارزش تاریخی هم ۲۰۰ میلیون تومان است و برای افرادی که بنای مسکونی تاریخی خود را مرمت می‌کنند در دوره مرمت تسهیلات ودیعه مسکن داده خواهد شد.

پرداخت وام اسکان موقت به متقاضیان نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده 

وی از پرداخت وام اسکان موقت به متقاضیان نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: ساکنان بافت‌های فرسوده که می‌خواهند واحد مسکونی خود را نوسازی کنند می‌توانند از همه حمایت‌ها و تسهیلات نهضت ملی مسکن یا تسهیلات نوسازی استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی، تصریح کرد: با توجه به توافق صورت گرفته بین ستاد بازآفرینی شهری ایران و بانک کارآفرینی تسهیلات قرض‌الحسنه ۳۶ ماهه به میزان ۱۲۰ میلیون تومان در تهران و ۹۰ میلیون تومان در سایر شهرها در نظر گرفته‌شده است.

گفتنی است در سفر یک روزه محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد بازآفرینی شهری به استان زنجان و تیم کاری ازپروژه های در دست اجرای شرکت جهاد نصر، منطقه کوی فلسطین،حسینیه اعظم زنجان،محله حق وردی و مسجد جامع شهر زنجان بازدید کردند و از نزدیک در جریان امور کارها قرار گرفتند و در پایان آئینی از فعالیتها و اقدامات خوب اداره کل راه و شهرسازی استان در خصوص اجرای پروژه های حوزه بازآفرینی قدر دانی و تشکر کرد.

۲۶ تیر ۱۴۰۲
http://news.mrud.ir |
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.